English   |  Русский   |   لعربية    |   עברית

 

 אשד לחיים טובים יותר 1-700-700-397

מוצרי סיליקון לריפוי  |  סרטון תדמית  |  כסאות גלגלים לספורטאים  |  
 
קטלוג מוצרים
חיפוש
צור קשר
 

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


מדרסים
דף הבית >> מאמרים >> מדרסים

מדרסים

מדרס הינו סוג של רפידה המונחת חוצץ בין כף הרגל לפנים הנעל.
 

מטרת המדרס-


מטרת המדרס לחלק את העומס המופעל על כפות הרגליים, לתמוך רקמות רכות שקורסות, לשפר את היציבה, לבלום זעזועים, לשפר את הנוחות ולהפחית בכאבים שונים כגון: כאבים בכף הרגל, כאבים בקרסוליים, כאבי ברכיים, כאבי גב תחתון ואף כאבים בצוואר ובכתפיים.

מבנה המדרס-


המדרס יכול להיות מיוצר בשיטות שונות ומחומרים שונים. מבנה המדרס מורכב ממספר שכבות, החומרים בהם משתמשים בייצור מדרסים הינם חומרים שתומכים, בולמים זעזועים וגם מרפדים לפי הצורך. קיימות איכויות שונות בחומרים הללו אשר קובעות את אורך החיים ואת אורך התקופה שבה מדרס ייתן תמיכה מספקת לכף הרגל.

מבנה כף הרגל-

מבחינה אנטומית, עקב בחלק האחורי, במרכז- קשת ובקדמת כף הרגל כריות ואצבעות. אצל רוב האוכלוסייה מבנה הקשת בין עקב הרגל לכרית כף הרגל הוא בגובה ממוצע והעומס על הרגליים יתחלק בהתאמה. במצבים בהם מבנה כף הרגל הוא שונה מהנורמה יהיה צורך בהתאמת מדרסים לפי מידה.

מי נזקק למדרס-

אנשים עם כף רגל שטוחה, מצב בו הקשת נמוכה וידוע גם כ"פלטפוס" במצב זה נדרשת בד"כ הרמה ותמיכה קבועה לכף הרגל. מצב בעייתי נוסף הוא כאשר הקשת גבוהה ואז קיים עומס יתר על העקבים וכריות כף הרגל, כיוון שהם מתחלקים על שטח קטן יותר. קיימת עוד אפשרות שלכל כף רגל יש סוג קשת שונה וגם אז יהיה צורך בהתאמת מדרס.
אוכלוסיות נוספות הנעזרות במדרסים הם אנשים שבמהלך היום מפעילים עומסים גדולים על כפות הרגליים כמו ספורטאים וחיילים.
מדרסים נחוצים גם במצב של סכרת או מחלות מפרקים. במקרים כאלו יש צורך במדרסים שיגנו ויתנו עטיפה ותמיכה רכה על מנת לעזור במניעת היווצרות פצעים וכיבים בכפות הרגליים.
מקרה נפוץ נוסף המצריך מדרס הוא במקרה של דורבן. הדורבן הוא בליטה גרמית קטנה בעצם העקב, הנוצרת בשל עומס וחיכוך יתר באזור כף הרגל ותנוחה לא נכונה של כף הרגל בזמן הליכה. הכאב המלווה דורבן אינו נובע מהבליטה אלא ממתיחה של רצועה עבה של רקמת חיבור המתוחה לאורך כף הרגל מעצם העקב ועד הבהונות. מקום אחיזת הרצועה בעצם העקב נמתח ונהיה דלקתי.
שיטות שונות לבניית מדרס-

מדרס מוכן-

מוצר מדף שעשוי על פי מידת נעל ולפי תבנית קבועה. במוצר מדף התמיכות הן סטנדרטיות. תמיכה ייחודית לכף הרגל תעשה רק על ידי לקיחת מידה אישית של כף רגל. מדרס זה מתאים למי שאין להם בעיות או כאבים בכפות הרגליים ומבקשים נוחות ויציבה טובה יותר.

מדרס לפי מידה-

העתקת כף הרגל באמצעות הטבעת כפות הרגליים בספוג לצורך קבלת תמונה תלת מימדית של כף הרגל. בדיקה זו עושים גם בעמידה וגם בישיבה תלוי במצב העומס אותו רוצים לדמות (חלקי/ מלא/ ניטראלי). שיטה זו קיימת שנים רבות ותלויה במקצועיות הטכנאי.
שיטה נוספת ללקיחת מידה היא חבישת כף הרגל בתחבושות גבס. בצורה זו מתקבלת תמונה מדויקת יותר ואמינה של כל כף הרגל, צורת הלקיחה הזו מיועדת למקרים חריגים.
בשתי השיטות המידה המתקבלת היא נגטיב של כפות הרגליים. לתוך הנגטיב יוצקים גבס, הגבס המתקבל הוא העתק מדויק של כף הרגל ועליו נבנה המדרס בשכבות על פי הכללים.
 

סוגי מדרסים נפוצים-

עשוי חומר תרמופלסטי מצופה PPT שמפזר לחצים באופן מדולרי על פני כל כף הרגל על פי מידות הגבס שנלקחו וזוויות כף הרגל שנקבעו בעת לקיחת המידות.
מדרסי גרפיט הם קלי משקל , דקים מאוד וחזקים אינם נדחסים ולא נסדקים. מותאמים לנעליים אלגנטיות. חומר זה עמיד בפני שחיקה לאורך שנים. מדרס כזה בדרך כלל מצופה בעור או בחומר רך מסוג PPT.
מדרס ביו מכני הוא מדרס שבסיסו קשיח או חצי קשיח - פלסטיק או אלומיניום. גם במדרס כזה קיים בד"כ ציפוי עליון של עור או PPT.

מדרסים מולטי פונקציונאליים-

סוגי מדרסים אלה מצטיינים בכמה תכונות אופייניות:
שיפור מחזור הדם בכף הרגל. מניעת היווצרות שלפוחיות ויבלות בכפות הרגליים, ייצוב כף הרגל, בלימת זעזועים. החומרים בהם משתמשים במדרס מסוג כזה הינם חומרים שנותנים תמיכה, בלימת זעזועים וגם ריפוד לפי הצורך.